Program MOSTAR
Porozumienie zawarte pomiędzy uczelniami realizującym kształcenie głównie w obszarze nauk rolniczych, przyrodniczych oraz technicznych w sprawie wymiennego kształcenia studentów.
I. Istota kształcenia studentów w ramach programów
- Programy są ofertą kształcenia w uczelniach partnerskich w Polsce. Są adresowane do studentów, którzy swoje zainteresowania naukowe chcą realizować poza macierzystą uczelnią.
- W ramach tych programów student może ubiegać się o przyjęcie na wybraną przez siebie jedną z wyżej wspomnianych uczelni i ma możliwość odbycia tam rocznych lub semestralnych studiów, a także studiowania wybranych przedmiotów w oparciu o istniejące programy studiów w danej uczelni.
- W ogólnych założeniach program MOSTAR i MOSTECH nawiązują do europejskiego systemu kształcenia w ramach programu ERASMUS.
II. Założenia i organizacja programów
Programy MOSTAR i MOSTECH dotyczą wszystkich kierunków studiów realizowanych w uczelniach uczestniczących w programie.
Sprawy organizacyjne i formalne studentów uczestniczących w programie, prowadzą uczelnie macierzyste i powołani do tych spraw koordynatorzy programów.
Terminy zgłaszania studentów na semestralne lub roczne studia w danym roku akademickim są następujące:
- do 30 marca uczelnie zgłaszają do Biur ofertę z liczbą miejsc na poszczególnych kierunkach studiów;
- do 15 kwietnia Biura zamieszcza na stronie internetowej zbiorcze zestawienie miejsc na poszczególnych kierunkach studiów;
- do 15 maja uczelnie przesyłają do Biura imienne zgłoszenia studentów zainteresowanych studiami w semestrze zimowym;
- do 30 grudnia uczelnie przesyłają imienne zgłoszenia studentów zainteresowanych studiami w semestrze letnim;
- Biura programów do 30 czerwca i 30 stycznia, informują zainteresowanych studentów o zakwalifikowaniu ich na studia do poszczególnych uczelni i o decyzji tej powiadamiają właściwą Uczelnię.
W trakcie odbywania studiów w ramach programu MOSTAR i MOSTECH, przysługujące stypendia: socjalne, naukowe, MNiSW i inne, wypłaca studentowi uczelnia macierzysta.
Uczelnie przyjmujące studentów zapewniają, w miarę możliwości, miejsca w domu akademickim.
III. Studenci programów:
- Studia w ramach programu MOSTAR i MOSTECH może podjąć student nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku studiów.
- Warunkiem koniecznym przyjęcia studenta do innej uczelni jest zaliczenie przez niego roku lub semestru poprzedzającego okres studiów poza uczelnią macierzystą.
- Studenci zainteresowani programami składają u dziekana swojego wydziału podanie do rektora z prośbą o wyrażenie zgody na podjęcie studiów w innej uczelni.
- Podanie ze zgodą rektora przesyłane jest do Biura MOSTAR-u lub MOSTECH-u, które uzgadnia dla studenta program studiów między uczelniami i po akceptacji programu przez dziekana wydziału macierzystej uczelni studenta, student informowany jest o decyzji dotyczącej podjęcia przez niego studiów.
IV. Program studiów
- Podstawą studiów w programach jest realizowanie indywidualnego programu studiów w oparciu o program, składający się z różnych przedmiotów, wybranych z różnych semestrów studiów danego kierunku lub pokrewnych kierunków, realizowanych w tym czasie w wybranej uczelni.
- Semestralny program studiów powinien zapewniać uzyskanie ok. 30 punktów ECTS.
- Dopuszcza się możliwość realizacji części programu studiów i uzupełnienie programu po powrocie w uczelni macierzystej studenta.
- Wybrany program studiów powinien być zaliczony przez studenta.
V. Zaliczenie odbytych studiów
- Tryb zaliczenia semestru oparty jest o przyjęty system ECTS. W przypadku niezaliczenia wszystkich przedmiotów z uzgodnionego programu, pozostałe, brakujące zaliczenia student musi uzupełnić w macierzystej uczelni.
- Odbyte przez studenta zajęcia wraz z uzyskanymi ocenami potwierdza dziekan wydziału uczelni, w której student studiował.
Wszystkie sprawy organizacyjne dotyczące wymiany studentów w ramach programu MOSTAR i MOSTECH prowadzi:
Biuro ds. Studenckich
ul. M. Oczapowskiego 2, 10-719 Olsztyn
mgr Marta Gerlich
tel.: 89 524 56 90
e-mail: marta.gerlich@uwm.edu.pl