Dzień Biologii i Biotechnologii

Celem pikniku naukowego pod nazwą "Dzień Biologii i Biotechnologii" jest upowszechnianie wiedzy oraz budowanie relacji między naukowcami a społecznością lokalną, głównie młodzieżą szkolną. Stanowi on uzupełnienie do realizowanych innych zadań projektu (cykliczne wyjazdy do szkół płn.-wsch. Polski), Wypożycz sobie naukowca oraz Cykliczne spotkania z nauką i Obozy naukowe, realizowane w ciągu całego roku.
 
Odbędą się dwa festiwale naukowe pod nazwa Dzień Biologii i Biotechnologii: na przełomie maja i czerwca 2021 oraz 2022 roku.
 
Zaplanowane jako święto Wydziału ma w szerszym wymiarze umożliwić bezpośredni kontakt z naukowcem i uniwersyteckim laboratorium. W sposób szczególny ma umożliwić prezentację dokonań młodych naukowców i zainteresowanie nauką uczniów szkolnych.
1. Podziel się nowinką naukową (prezentacja najnowszych wyników badań pracowników Wydziału Biologii i Biotechnologii), wykłady o charakterze otwartym, przeznaczone dla młodzieży oraz dorosłych. Planowana jest współpraca także z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, działającymi w regionie.
2. Prezentacja działalności kół naukowych (KN) z Wydziału Biologii i Biotechnologii (członkowie KN zaprezentują tematykę, którą zajmują się w ramach czynnie działających KN oraz przedstawią możliwości w jaki sposób prezentowali swoją działalność w czasie różnych imprez popularyzujących naukę); miejsce: hol CB (nieograniczona liczba miejsc; może prezentować się jednocześnie 11 aktywnie działających kół naukowych).
3. Spotkanie z Olimpijczykiem (licealiści mogą uczestniczyć w spotkaniu z laureatami i finalistami Olimpiady Biologicznej z naszego województwa, będących na zawodach etapu Centralnego. Jest to cenne źródło informacji i swoisty łącznik między światem młodzieży licealnej a naukowcem-badaczem. Opowiedzą oni o własnych doświadczeniach z czasów przygotowywania się do kolejnych jej etapów, wykonywania części doświadczalnej/ praktycznej pracy badawczej, wykonywania posteru naukowego, jego obrony na zawodach w Warszawie i wykonywania zadań w pracowniach badawczych. Ucznia wspierać będzie opiekun pracy, który opowie o roli nauczyciela w procesie realizacji pracy badawczej. Miejsce: sala Wydziału Biologii i Biotechnologii (liczba miejsc: ok. 50).
 
Kierownik zadania: dr hab. Anna Biedunkiewicz
 2022

Program na stronie:

https://view.genial.ly/62570c8dcdaccc00185469c6/presentation-dzien-biologii-2022-program 

 

------------------------------------------------------------

2021

„(Ty)Dzień Biologii i Biotechnologii” od  28 maja 2021 roku (oficjalne otwarcie o godz. 10.00)

W programie (szczegóły niebawem) m.in.:

  1. Podziel się nowinką naukową ;
  2. Prezentacja działalności kół naukowych ;
  3. Spotkanie z Olimpijczykiem ;
  4. Konkurs plastyczny online nt. Biologia – co to takiego, czyli moja wizja biologii ;
  5. Warsztaty biologiczne – tutoriale: Zrób to sam ;
  6. Wykłady online, wystawy, gry internetowe i terenowe, filmy edukacyjne ;
  7. Pasje pracowników i studentów WBiB .