Zajęcia dla uczniów
Pracownicy Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody prowadzą różnorodne zajęcia (wykłady, warsztaty) przeznaczone dla dzieci i młodzieży (od podstawówki po liceum). Zajęcia te realizowane są w ramach akcji uczelnianych i wydziałowych np.: Noc Biologów (styczeń), Dzień Biologii i Biotechnologii (maj), Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki (wrzesień), czy też w ramach wydziałowych projektów edukacyjnych: "Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0", "Spotkania z Nauką".
Przykładowe tematy zajęć:
- "Woda w roślinach i rośliny w wodzie" - warsztaty mikroskopowe - Noc Biologów 13.01.2023 r. (dr Katarzyna Krawczyk, dr Aldona Fenyk, dr Grzegorz Fiedorowicz)
- „Jak rozpoznać gatunki drzew, gdy nie mają liści?”, warsztaty - Noc Biologów 10.01.2020 r. (dr Katarzyna Krawczyk, dr Justyna Święczkowska)
- „Liście – zwykłe, niezwykłe, zdumiewające", webinarium - Noc Biologów 08.01.2021 r. (dr Katarzyna Krawczyk)
- „Liście – zwykłe, niezwykłe, zdumiewające", wykład - Cykliczne Spotkania z Nauką 26.05.2021 r. (dr Katarzyna Krawczyk)
- „400 razy bliżej roślin” warsztaty mikroskopowe dla gimnazjalistów i licealistów – Noc Biologów 13.01.2017 r. (dr Monika Ślipiko)
„Graj w zielone!” gra internetowa – Noc Biologów 08. 01. 2021 r.; Dzień Biologii i Biotechnologii 28, 31 maja 2021 r (dr Monika Ślipiko)
„Graj w zielone!” to online-turniej pierwotnie dedykowany dla młodzieży licealnej. Ale śmiało zagrać mogą też młodsi uczestnicy ze szkół podstawowych i dorośli. Pytania w grze dotykają dziedziny botaniki na różnym poziomie trudności. Online-turniej oparty jest na zasadach popularnego teleturnieju „Milionerzy”. Gracze prawidłowo odpowiadając na pytania zbierają tzw. zielone monety. Zbierz ich 1 000 000 i rozbij zielony bank!
- „Nazwy gatunkowe roślin zapisane w DNA” prezentacja nowinki naukowej w formie wykładu - Dzień Biologii i Biotechnologii, 31 maja 2021 r (dr Monika Ślipiko)
Różnorodność gatunkowa otaczającego świata jest ogromna. Można się w niej zagubić, tym bardziej, że niektóre z gatunków są do siebie podobne, a jednak uznawane za odrębne. Dlatego naukowcy starają się zapalić światełko w tunelu tej bioróżnorodności: opisują gatunki, klasyfikują, szukają sposobów na skuteczną identyfikację.
Proponowany wykład z cyklu „Nowinka naukowa” ma celu zaprezentować ideę popularnego obecnie w świecie nauki barkodingu jako molekularnej metody identyfikacji gatunków. Skuteczność metody zostanie zaprezentowana na podstawie gatunków wątrobowców z rodzaju Calypogeia.
Czym są wątrobowce? Czy zostawiają jakieś „odciski palców” pomocne w ich identyfikacji? O co w tym wszystkim chodzi? Wykład pomoże odpowiedzieć na te pytania.
- „Zdrowa bioróżnorodność”, wykład (dr Aldona Fenyk);
- „Rośliny inwazyjne – wrogowie czy sprzymierzeńcy?”, wykład (dr hab. Hanna Ciecierska);
- „Rośliny wspomagające odporność”, wykład (dr hab. Hanna Ciecierska, dr hab. Dorota Górniak, prof. UWM);
- „Gdzie znaleźć słodycz?”, wykład (dr hab. Hanna Ciecierska, dr hab. Dorota Górniak, prof. UWM);
- „Trawy – niepozorni zwycięzcy”, wykład (dr Paweł Loro);
- „Tajemnice Antarktyki”, wykład (dr Paweł Loro);
- „Oskarżony CO2 - śledztwo biologa”, warsztaty (dr Paweł Loro);
- „Czy grzyby potrzebne są roślinom? - rzecz o mikoryzie”, wykład (dr Grzegorz Fiedorowicz);
- „Autostopem przez świat czyli wędrówki roślin”, wykład (dr Grzegorz Fiedorowicz);
- „Prozdrowotne właściwości grzybów wielkoowocnikowych”, wykład (dr Grzegorz Fiedorowicz);
- „Poznaj rośliny swoich okolic”, zajęcia terenowe (dr Aldona Fenyk, dr Grzegorz Fiedorowicz);
- „Poznaj grzyby wielkoowocnikowe swoich okolic”, zajęcia terenowe (dr Grzegorz Fiedorowicz);
- "Czy wiesz co jesz?", warsztaty (dr Aldona Fenyk, dr Grzegorz Fiedorowicz);
- "Jak funkcjonuje roślina?", warsztaty mikroskopowe (dr Grzegorz Fiedorowicz, dr Aldona Fenyk);
- "Tajemnice drzew", warszaty (dr Aldona Fenyk);