Profil badawczy

 

Budowa mózgowia ssaków z uwzględnieniem: tendencji ewolucyjnych, chemicznego kodowania neuronów
w wybranych jądrach mózgowia oraz dymorfizmu płciowego.

Działanie ksenoestrogenów na układ rozrodczy samic. Ochronne działanie tamoksyfenu na jajnik szczurów poddawanych chemioterapii.

Biologia rozrodu samic – badanie oddziaływań między układem immunologicznym i rozrodczym, analiza wpływu wybranych czynników endogennych i egzogennych na funkcje macicy i zarodki w okresie wczesnej ciąży, mechanizmy epigenetycznej regulacji ekspresji genów i ich modyfikacje.

Hormonalna regulacja procesów rozrodczych ssaków (endokrynologia rozrodu). Udział adipokin (hormonów produkowanych głównie przez białą tkankę tłuszczową) i neuropeptydów w kontroli funkcji osi podwzgórze-przysadka-jajnik oraz macicy w czasie cyklu rujowego i wczesnej ciąży. Adipokiny i ich rola w procesach adaptacji do środowiska i w rozrodzie ssaków.

Fizjologia regulacji temperatury u szczurów i jej związek z czynnością układu rozrodczego w warunkach stresu termicznego; steroidogeneza w  komórka układu rozrodczego zwierząt w warunkach hodowli in vitro.

Udział jądrowych receptorów aktywowanych przez proliferatory peroksysomów (PPAR) w regulacji procesów zachodzących w tkankach układu rozrodczego loszek. Określenie wpływu cząstek mikroplastiku (politereftalanu etylenu, PET) na funkcjonowanie osi neuroendokrynnych – podwzgórze-przysadka-gonada (HPG) i podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA) u niedojrzałych loszek.

Rozmieszczenie, budowa oraz charakterystyka neurochemiczna neuronów w podkorowych ośrodkach wzroku
i słuchu ssaków.

Fizjologia rozrodu - badanie dotyczące mechanizmów regulacyjnych wpływających na rozród samic w czasie cyklu rujowego i wczesnej ciąży, analiza wpływu neuropeptydów na funkcje przysadki i macicy, znaczenie układu immunologicznego w regulacji rozrodu samic, ocena wpływu wybranych czynników egzogennych na funkcje macicy, zarodków i przysadki, podstawy epigenetycznej regulacji ekspresji genów.