Historia

W związku z zarządzeniem nr 109/2017 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 4 grudnia 2017 w sprawie zmiany organizacyjnych na Wydziale Biologii i Biotechnologii przekształcono Katedrę Anatomii Porównawczej i Katedrę Fizjologii Zwierząt w Katedrę Anatomii i Fizjologii Zwierząt.

 

Historia Katedry Anatomii Porównawczej

Historia Katedry sięga roku 1973, kiedy Wyższa Szkoła Nauczycielska w Olsztynie została przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a Zakład Biologii został przemianowany w Zakład Zoologii. Kierownictwo Zakładu objął wówczas doc. dr hab. Stanisław Szteyn, który zaczął skupiać wokół siebie młodych pracowników nauki, wytyczając profil badawczy zespołu o specjalności neuroanatomia ssaków. W 1983 roku Zakład Zoologii Instytutu Biologii WSP przekształcono w Katedrę Anatomii Kręgowców, a w roku 1999 wraz z powołaniem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Katedrę Anatomii Porównawczej. Prof. zw. dr hab. Stanisław Szteyn pełnił nadal funkcję kierownika Katedry i, mimo że zmieniała się struktura kadrowa, niezmiennie wiodącą tematyką badawczą była morfologia centralnego układu nerwowego ssaków.


W początkowym okresie współorganizatorami działalności naukowo-dydaktycznej byli dr Maria Stypińska i dr Janusz Dynowski, którzy na trwałe zapisali się w pamięci nie tylko pracowników, ale i studentów. Dr Maria Stypińska prowadziła przedmiot zoologię (bezkręgowców) i była opiekunem Sekcji Hydrobiologicznej Studenckiego Koła Naukowego Biologów, którego przewodniczącą w okresie studiów była Anna Krawczuk. Dr Janusz Dynowski był z zamiłowania myśliwym i wybitnym specjalistą - preparatorem zwierząt. Własnoręcznie wykonał eksponaty licznych okazów ssaków i ptaków do muzeum, które powstało przy Zakładzie Zoologii w 1974 r. W roku 1977 zbiór liczył już 100 eksponatów. Ostatecznie w skład kolekcji weszło 332 eksponaty, w tym 266 ptaków reprezentujących 178 gatunków i 66 ssaków reprezentujących 47 gatunków, co stanowiło mniej więcej połowę awifauny i teriofauny Polski. Katalog spreparowanych zwierząt zawiera podstawowe dane, umożliwiające wykorzystanie tych zwierząt do celów naukowych.


W ramach reorganizacji działalności jednostek Wydziału Biologii UWM, Katedra Anatomii Porównawczej całą kolekcję muzeum zoologicznego oraz przedmiot zoologię, wykładaną przez prof. zw. dr hab. Stanisława Szteyna, przekazała obecnej Katedrze Zoologii, zmieniając nieco swój profil dydaktyczny.

Profil badawczy Katedry wytyczony przez prof. Stanisława Szteyna, który w roku 2003 przeszedł na emeryturę, jest kontynuowany, z tym że został rozszerzony o nowe zagadnienia i metodykę badawczą z zakresu neurochemii. Organizatorem pracowni immunofluorescencji i inicjatorem wdrożenia nowych technik immunohistochemicznych jest dr hab. Anna Robak, prof. UWM, która asystowała profesorowi w jego trzydziestoletniej działalności naukowo-dydaktycznej.

Pracownicy czasowo związani z Zakładem/Katedrą w latach 1974 – 2007:

Nauczyciele akademiccy: mgr Małgorzata Bauman-Majerska, mgr Anna Biedunkiewicz, mgr Aleksandra Budnik, mgr Małgorzata Dusza, dr Danuta Galert, mgr Barbara Gawrońska, mgr Waldemar Hoczyk, mgr Barbara Jatczak, mgr Michał Klawon, mgr Joanna Kucner, mgr Alicja Kurzątkowska, mgr Urszula Mioduszewska, mgr Sylwia Pergoł, mgr Edward Szatkowski, mgr Beata Taraszkiewicz, mgr Andrzej Zawal

Pracownicy techniczni: Aniela Olszewska (em.), Halina Idźkowska, Krystyna Wojciukiewicz-Sitkowska (do 2007.02.01)

 

Historia Katedry Fizjologii Zwierząt

W 1950 r. w nowo powołanej Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie na Wydziale Zootechnicznym utworzono Zakład Fizjologii Zwierząt Domowych w Zespołowej Katedrze Biologii Zwierząt Domowych. Pierwszym Kierownikiem Katedry i Zakładu był profesor kontraktowy lek. wet. Kazimierz Rzeszowski. Od 1955 r. do grudnia 1958 r. funkcję p.o. kierownika Zakładu Fizjologii Zwierząt pełnił lek. wet. Jan Chudy. W styczniu 1959 r. funkcję p.o. kierownika Zakładu objął dr Tadeusz Krzymowski. W 1961 r. Zakład Fizjologii przekształcono w Katedrę, a kierownictwo powierzono doc. dr. hab. T. Krzymowskiemu.
W związku z utworzeniem w uczelni struktury instytutowej w 1970 r. Katedrę Fizjologii Zwierząt i Katedrę Biochemii Zwierząt połączono w Instytut Fizjologii i Biochemii Zwierząt. Dyrektorem Instytutu został prof. dr Wacław Minakowski, a jego zastępcami: ds. naukowych - prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski, ds. dydaktycznych doc. dr hab. Halina Krzymowska.


W roku 1973 w ramach Instytutu powołano dwa zakłady: Zakład Biochemii Zwierząt i Zakład Fizjologii Zwierząt, którego kierownikiem został prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski. W roku 1975 prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski zostaje dyrektorem Instytutu i kierownikiem Zakładu Fizjologii Zwierząt, a zastępcami byli: prof. dr W. Minakowski - ds. naukowych i doc. dr hab. H. Krzymowska - ds. dydaktycznych.


W roku 1983 wyłączono z Instytutu Zakład Biochemii Zwierząt, a Instytutowi zmieniono nazwę na Instytut Fizjologii Zwierząt. Dyrektorem Instytutu do września 1988 r. był prof. dr hab. Tadeusz Krzymowski, a jego zastępcami były prof. dr hab. Halina Krzymowska (do 1983 r.) i doc. dr hab. Jadwiga Przała (1983 - 1988).

W 1988 r. w związku z odejściem prof. dr. hab. Tadeusza Krzymowskiego na stanowisko dyrektora w nowo organizowanej placówce PAN w Olsztynie, dyrektorem Instytutu Fizjologii Zwierząt została prof. dr hab. Jadwiga Przała, a zastępcą doc. dr hab. Luiza Dusza.


Decyzją rektora ART z dnia 6. grudnia 1996 r. Instytut Fizjologii Zwierząt Wydziału Zootechnicznego przeniesiono na nowo organizowany Wydział Biologii. W związku z powstaniem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w 1999 r. Instytut przekształcono w Katedrę Fizjologii Zwierząt. Kierownikiem Katedry została prof. dr hab. Jadwiga Przała. Od października 2009 r. obowiązki kierownika Katedry pełni prof. dr hab. Stanisław Okrasa.

4 grudnia 2017 r zarządzenie Rektora przekształcono Katerdę Anatomi Porównawczej i Katedrę Fizjologii Zwierząt w Katedrę Anatomi i Fizjologii Zwierząt. Kierownikiem katedry został prof. dr hab. Stanisław Okrasa. Od października 2018 r. obowiązki kierownika Katedry pełni prof. dr hab. Iwona Bogacka.