dr hab. Beata Jarmołowska, prof. UWM

E-mail: beata.jarmolowska@uwm.edu.pl
Tel: (89) 523 38 15
Konsultacje: wtorki, 9:00-10:30
Zainteresowania: rola szlaków metabolicznych witaminy D oraz serotoniny w etiologii różnych chorób (aspekt genetyczny i biochemiczny), ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego, raka piersi, ostrego zapalenia trzustki oraz autyzmu. Udział peptydów opioidowych w etiologii chorób (aspekt genetyczny i biochemiczny), ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego, raka piersi, ostrego zapalenia trzustki oraz autyzmu. Interleukiny prozapalne i przeciwzapalne w różnych stanach chorobowych. Badania przeciwalergicznych właściwości ostolu oraz jego wpływu na ekspresję wybranych genów, wydzielanie cytokin i proliferację  różnych linii komórkowych.

ORCID: 000-0002-0291-8785

Scopus: 7801347304

Doświadczenie zawodowe:

• od 1982 -  asystent w Katedrze Biochemii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie
  • od 1997 - adiunkt w Katedrze Biochemii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie
  • od 1999 - adiunkt w Katedrze Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
  • od 2015 - profesor UWM w katedrze Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Rozprawa habilitacyjna: 2014. Wpływ β-kazomorfin i kazoksynów obecnych w mlekach modyfikowanych i preparatach mlekozastępczych na wybrane funkcje nabłonka jelitowego w warunkach in vitro”. Tytuł DOKTORA HABILITOWANEGO W ZAKRESIE BIOLOGII, BIOCHEMII ŻYWIENIA nadany uchwałą Rady Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Rozprawa doktorska: 1997. Charakterystyka chemiczna i biologiczna peptydu opioidowego wyizolowanego z sera. Tytuł DOKTORA NAUK ROLNICZYCH W ZAKRESIE TECHNOLOGII ZYWNOŚCI I ŻYWIENIA nadany uchwałą Rady Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Praca magisterska: 1982. Immobilizacja inwertazy na chitozanie. Promotor: dr Andrzej Gałat, Katedra Biochemii, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie. Tytuł MAGISTRA NA KIERUNKU BIOLOGIA, studia stacjonarne.

Studia podyplomowe dla pracowników jednostek naukowych, kierunek: Zarządzanie projektami badawczymi współfinansowanymi z Funduszy Europejskich, w ramach projektu “Menadżer dla nauki i biznesu”, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, 2011-2012.

Doświadczenie dydaktyczne:

• wykłady i ćwiczenia z toksykologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii
  • ćwiczenia z biochemii na Wydziale Biologii i Biotechnologii (Kierunek Biologia
    i Biotechnologia)
  • wykłady, seminaria i ćwiczenia na Wydziale Lekarskim
  • wykłady i seminaria z biochemii w Szkole Zdrowia Publicznego (Kierunek Dietetyka
    i Ratownictwo Medyczne)
  • ćwiczenia z diagnostyki medycznej na Wydziale Nauk Medycznych (Kierunek Lekarski)
  • ćwiczenia z chemii organicznej na Wydziale Biologii i Biotechnologii
  • pracownie specjalizacyjne z biochemii oraz autorska pracownia peptydów i białek na Wydziale Biologii i Biotechnologii
  • ćwiczenia z biochemii w OSW w Olsztynie
  • ćwiczenia z chemii ogólnej i analitycznej na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym WSP