Aktualności

Noc Biologów 2023

 

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Nocy Biologów, która odbędzie się 13 stycznia 2023 roku. Jak co roku, Pracownicy Katedry Biochemii biorą aktywny udział w tym wydarzeniu. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji. Zapraszamy do naszych laboratoriów! Zorganizujemy między innymi warsztaty pt. „Nie ma laboratorium bez wody!”, podczas których wykonamy razem eksperymenty z wykorzystaniem wody i podstawowych odczynników chemicznych, z których cześć znajdziemy w naszej kuchni. Spróbujemy także przygotować sztuczny śnieg. Czy nam się uda? Przekonamy się podczas Nocy Biologów. 

Szczegółowy plan Nocy Biologów zostanie przedstawiony wkrótce. 

 

 

Zmiany w Prezydium Rady Samorządu Doktorantów UWM w Olsztynie - kadencja 2022/2023

Jest nam miło poinformować, że mgr Dominika Rozmus, Doktorantka Katedry Biochemii została WiceprzewodniczącąRady Samorządu Doktorantów. Gratulujemy i liczymy na owocną współpracę. 

 

 

Obecnie w Katedrze Biochemii realizowane są badania z zakresu:

 

  • Biochemiczna regulacja metabolizmu człowieka i wybranych gatunków zwierząt i roślin. Badania z zakresu biochemicznych i genetycznych mechanizmów transmisji patogenów przenoszonych przez kleszcze. W Katedrze Biochemii prowadzone są badania nad molekularną identyfikacją chorobotwórczych drobnoustrojów (B. burgdorferi s.l., Anaplasma phagocytophilum, Babesia spp. oraz Rickettsia spp.) w kleszczach I. ricinus i D. reticulatus izolowanych z psów, zwierzyny płowej oraz ze środowiska z wybranych terenów województwa warmińsko-mazurskiego. Celem badań jest wykazanie korelacji pomiędzy poziomem ekspresji defensyn kleszcza a obecnością chorobotwórczych patogenów w kleszczach. Wyjaśnienie roli tych peptydów w ochronie  przed mikroorganizmami w jelicie i w gruczołach produkujących ślinę u kleszczy przyczyni się do zrozumienia mechanizmów przetrwania drobnoustrojów w kleszczach, co może mieć znaczenie medyczne i ułatwi skuteczną kontrolę chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Katedra Biochemii należy do nielicznych w kraju ośrodków specjalizujących się w tej tematyce badawczej.

 

  • Rola szlaku metabolicznego witaminy D w etiologii różnych chorób (aspekt genetyczny i biochemiczny). W Katedrze Biochemii realizowane są od kilku lat badania polegające na poszukiwaniu markerów biochemicznych w materiale biologicznym pobranym od pacjentów ortopedycznych z komplikacjami zdrowotnymi po wszczepieniu protezy stawu. Badania skupiają się również na określeniu związku między polimorfizmem w genie białka wiążącego witaminę D (VDBP) i nad jego wpływem na stężenie białka wiążącego oraz poziomem i dostępnością witaminy D u osób ze zdiagnozowanym obluzowaniem protezy wewnętrznej, a także na poznaniu czynników biochemicznych i genetycznych mających wpływ na odrzut implantu. Te nowatorskie badania realizowane we współpracy z Kliniką Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Kręgosłupa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, mogą pomóc wielu pacjentom ortopedycznym w szybszym powrocie do pełnej sprawności i zdrowia po rekonstrukcji stawu biodrowego czy kolanowego.

 

 

  • Badania z zakresu transkryptomiki, proteomiki i metabolomiki nicienia pasożytniczego Anisakis simplex, powodującego anisakiozę u ludzi. Pracownicy Katedry Biochemii należą do grona czołowych grup badawczych w kraju i za granicą, specjalizujących się w tematyce pasożytów ryb i interakcji pasożyt-żywiciel. Tematyka badań dotyczy różnic transkryptomicznych i proteomicznych w dwóch populacjach nicieni w Atlantyku i Bałtyku i wynikających z nich przystosowań do specyficznych warunków środowiska oraz różnych gatunków gospodarzy. Ponadto, zespół zajmujący się tą tematyką skupia się na badaniu bioaktywności leków przeciwpasożytniczych in vitro przy użyciu nowoczesnych metod metabolomicznych. Jednocześnie badania dotyczą egzosomalnej (pęcherzyki zewnątrzkomórkowe) komunikacji między pasożytem i komórkami jelita gospodarza. Wszystkie projekty badawcze realizowane w ramach tego tematu mają na celu poznanie molekularnych mechanizmów inwazji pasożytniczych i ich zwalczania.