Tydzień Mózgu na UWM

Tydzień Mózgu to wydarzenie organizowane w ramach corocznej globalnej kampanii Brian Awareness Week - akcji edukacyjnej, która ma na celu popularyzację wiedzy o funkcjonowaniu mózgu oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat postępów i korzyści płynących z badań nad mózgiem.

W ramach Tygodnia Mózgu 2024 zaplanowano wiele różnych atrakcji tj. warsztaty, zajęcia laboratoryjne, wykłady czy pokazy. Uczestnicy dowiedzą jak oszukuje nas mózg i zniekształca nasze postrzeganie,  a także czego potrzebuje do efektywnej pracy. Sprawdzimy, czy odpowiednia  dieta może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu, sprawdzimy czy mózg może być fit, oraz dlaczego mózg lubi czekoladę. W czasie warsztatów i wykładów uczestnicy dowiedzą się jak są zbudowane komórki nerwowe, czym jest perykarion, komórka glejowa oraz akson. Ponadto, będzie można sprawdzić czym jest nasz drugi mozg, jak go badać i jakie zabiegi można wykonać w karetce pogotowia, aby uratować pacjenta. Uczestnicy będą mogli poznać motywy zbrodni, a odważni będą mogli założyć alkoholowe gogle i zobaczyć, jak używki zmieniają nasze postrzeganie rzeczywistości.

Rozpoczęcie od godziny 10.00, stacjonarnie, wyjazdowo lub on-line. Bogaty program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej.

W tym roku w inicjatywę zaangażowali się pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii, Wydziału Lekarskiego, Wydziału Nauki o Żywności oraz Wydziału Prawa i Administracji oraz studenci z kół naukowych: Koła Naukowego Neuroanatomów, Koła Naukowego Biologii Medycznej „Exon”, Koła Naukowego Suicydologii, Koła Naukowego Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej oraz Koła Naukowego Gastronomii Sztuki Kulinarnej.