Śp. dr Iwona Jeleń - wspomnienie

W dniu 13 sierpnia br., nieoczekiwanie odeszła Pani dr Iwona Jeleń, nauczyciel akademicki, dla wielu z nas nasza młodsza, koleżanka z Katedry Zoologii, Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Pani dr Iwona Jeleń była absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, kierunku biologia, który ukończyła w 1998 roku. Zaraz po studiach, od września 1998 pracowała jako asystent w Katedrze Parazytologii byłej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, a następnie, do listopada 1999 roku na Wydziale Biologii UWM w Olsztynie. W tym okresie, rozpoczęła badania pasożytów ryb we współpracy z Panią prof. dr hab. Ewą Dziką.

Od grudnia 1999 do grudnia 2004 roku była słuchaczką dziennych studiów doktoranckich na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa, Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i jednocześnie asystentem w Katedrze Zoologii. Po rozpoczęciu pracy w Katedrze Zoologii dr Iwona Jeleń zmieniła tematykę prowadzonych badań na systematykę ryb. W kwietniu 2006 roku przed Radą Wydziału Biologii obroniła pracę doktorską realizowaną w ramach grantu promotorskiego KBN, pod tytułem „Zróżnicowanie wybranych cech morfologicznych kozy Cobitis taenia (L.) i naturalnych poliploidów ryb rodzaju Cobitis” której byłam promotorem.

Po trzech latach od uzyskania stopnia doktora, Pani dr Iwona Jeleń, zachęcona przez Pana prof. dr hab. Aleksandra Bieleckiego zmieniła tematykę prowadzonych badań i do końca swojej pracy naukowej, z powodzeniem zajmowała się taksonomią i biologią pijawek Hirudinida. W roku 2011 odbyła dwutygodniowy staż naukowy w Katedrze Histologii i Embriologii Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego, gdzie nabyła praktycznych umiejętności utrwalania tkanek, wykonywania preparatów
i analiz z wykorzystaniem transmisyjnego mikroskopu elektronowego. W latach 2013 - 2018 Pani dr Iwona Jeleń  pracowała na etacie adiunkta naukowo-dydaktycznego, a następnie na ½ etatu adiunkta dydaktycznego w Katedrze Zoologii, na Wydziale Biologii i Biotechnologii. W roku 2021, drogą konkursu, spełniając wszystkie wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania stanowiska adiunkta w grupie pracowników dydaktycznych w dyscyplinie nauki biologiczne rozpoczęła pracę adiunkta dydaktycznego.

Dr Iwona Jeleń, „Iwonka” jak Ją najczęściej nazywaliśmy jest współautorką w sumie ok. 60 prac naukowych, w tym ponad 20 oryginalnych prac twórczych i rozdziałów w monografiach oraz licznych doniesień prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Brała udział w popularyzowaniu nauki, m.in. jako autorka artykułów popularno-naukowych na temat pijawek przygotowanych w ramach Projektu Spotkania z nauką 2020 -2022. Dr Iwona Jeleń była długoletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego i cztery kadencje, aż do śmierci pełniła funkcję sekretarza Olsztyńskiego Oddziału tego Towarzystwa.

Iwona Jeleń była bardzo dobrym i oddanym pracy dydaktykiem. Miała bardzo dobry kontakt ze studentami i Jej praca dydaktyczna była zawsze bardzo dobrze przez studentów oceniana. Z pewnością bardzo lubiła pracę ze studentami, o czym świadczy m.in. promotorstwo ponad 20 prac dyplomowych i recenzowanie niemal 40 takich prac. Studentom poświeciła większość swojej aktywności nauczyciela akademickiego; prowadziła liczne zajęcia dydaktyczne, ćwiczenia oraz wykłady m.in. z przedmiotów: Zoologia bezkręgowców, Parazytofauna zwierząt, Hirudinologia, Monitoring parazytologiczny środowiska, Podstawy parazytologii, Pasożyty  i choroby odzwierzęce człowieka, Protozoologia lekarska, Techniki preparacyjne w identyfikacji zwierząt, Taksonomia i różnorodność bezkręgowców, w tym także w języku angielskim z przedmiotu General zoology oraz Taxonomy and diversity invertebrates dla studentów kierunku Applied biology. Ukończyła certyfikowane  szkolenie z zakresu Tutoringu.

Zawsze chętnie uczestniczyła w wydarzeniach promujących naukę, takich jak Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki (w latach 2014 – 2019), Noc Biologów (2015 – 2020) oraz warsztatach „Przyjedź do nas na  warsztaty” (2016 – 2020), a także w projekcie „Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0”, podczas których realizowała zajęcia autorskie dla licealistów. Planowała także udział w tegorocznych Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki… Niestety, rozwijająca się podstępna choroba zweryfikowała te plany.

Iwona, spokojna, skromna, miłośniczka zwierząt, na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Niech odpoczywa w pokoju!

Alicja Boroń
i współpracownicy