Relacja z zajęć wyjazdowych do Ogrodu Zoologicznego w Płocku

Dnia 13.10.2022 roku w czwartek grupa studentów kierunku Biologia, z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, w ramach zajęć z przedmiotu Rozród kręgowców, uczestniczyła w zajęciach wyjazdowych do Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Grupa miała okazję wysłuchać wykładu prowadzonego przez kierownika placówki na temat funkcjonowania Ogrodu. Wykład obejmował również zagadnienia z zakresu rozrodu płazów i gadów. Studenci mieli okazję zobaczyć rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt tj. Ropucha rzeki Kolorado Incilius alvarius, Rzekotka arlekin Trachycephalus resinifictrix, Lancetogłów mleczny Lampropeltis triangulum, Gekon lamparci Eublepharis macularius czy też Ostajnica nakrapiana Chalcides ocellatus. Po interesującym wykładzie studenci zwiedzili nowopowstałe akwarium, które może pochwalić się obecnością rekinów i największej ryby słodkowodnej tj. Arapaima gigas, pawilon ptaków tropikalnych, a także wybiegi innych zwierząt w tym gatunków zagrożonych np. tapiry, oryksy, głuszce. Główną atrakcją było poznanie aligatora Marty mającej 92 lata, co czyni ją najstarszym zwierzęciem w europejskich ogrodach  zoologicznych. Marta jest znana także z roli Hermana z filmu Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”. Wizyta w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku była niezapominanym doświadczeniem, które pozwoliło Nam poszerzyć wiedzę na temat dzikich i zagrożonych gatunków zwierząt, dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń oraz było bardzo atrakcyjną formą zajęć. Bliski kontakt z dzikimi zwierzętami sprawił, że z chęcią odwiedzimy Ogród ponownie.

Ciekawostki na temat Ogrodu Zoologicznego w Płocku:

• Liczy 9000 zwierząt spośród 700 gatunków;
  • Głównym celem Ogrodu jest ochrona przyrody i gatunków zagrożonych, a także zapewnienie rozrywki turystom;
  • Ogród uczestniczy w około 30 programach ochrony gatunków zagrożonych.

Studenci kierunku Biologia, zakres – Ekspertyzy przyrodnicze 2/2°

Ryc.1 Lancetogłów mleczny Lampropeltis triangulum