Tegoroczne hasło imprezy popularnonaukowej to: "Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość". Do jego znaczenia odniosła się podczas oficjalnego otwarcia XII Nocy Biologów na UWM dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii prof. Iwona Bogacka: - Woda to życie. Stanowi do 70 procent masy naszego ciała. Jest nie tylko składnikiem odżywczym, ale również dzięki niej zachodzą wszystkie procesy, które są niezbędne. Woda jest również wokół nas. Wiemy wszyscy, że dostęp do niej jest ograniczony, na co wpływają zmiany klimatyczne. Pojawia się pytanie, czy jeszcze jest prawem, czy też już luksusem. Ten temat, który podejmujemy, jest niezwykle ważny i fascynujący.
- To niezwykła inicjatywa, która wyszła z naszego środowiska. Dwunasty raz mamy możliwość spotkania się podczas Nocy Biologów. Bardzo się cieszę, że ta impreza rozszerza się i odbywa się także w innych miejscach (m.in. w Iławie i Jezioranach). Nie wszyscy mogą do nas dojechać - mówił Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. - Niezmiernie ważnym jest budowanie świadomości od wieku przedszkolnego. Tak, aby uwrażliwiać, uczulać i podnosić potrzebę współdziałania w zakresie ochrony środowiska i racjonalnego korzystania z dóbr natury. Wiedza jest w zasadzie dzisiaj ogólnodostępna. Ale tej wiedzy towarzyszy również taki sposób przekazu, który pozwala zwrócić uwagę na szczególne potrzeby. To wiedza o życiu. Ale mamy także możliwość pokazywania tego, co Uniwersytet i uczeni robią dla życia.
Sukces Nocy Biologów na UWM nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób związanych z Wydziałem Biologii i Biotechnologii. - To zasługa pracowników, doktorantów i studentów. Udaje się dzięki zgranej współpracy. Wiemy, jak to robić i wiemy, że jest duże zapotrzebowanie. Widać to. Przyjechały do nas szkoły z różnych miejscowości. Choć z zajęć online nie rezygnujemy, wiemy, że kontakt bezpośredni jest najbardziej wartościowy i najwięcej wiedzy oraz przyjemności dostarcza uczniom - mówi koordynujący wydarzenie prof. Stanisław Czachorowski.
Dodajmy, że wydarzenia dwunastej Nocy Biologów na UWM zaplanowano także na 14 i 15 stycznia - w Jezioranach oraz Iławie. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie wydarzenia.
Relacji z wydarzenia można posłuchać >>> w Radiu UWM FM.