„Matura z biologii przepustką na studia przyrodnicze" - III KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI BIOLOGII SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

III KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI BIOLOGII SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
z cyklu
„Matura z biologii przepustką na studia przyrodnicze"

NA KONFERENCJĘ ZAPRASZAJĄ: Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie  oraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

TERMIN: 13 grudnia 2019 r., godz. 1200-1500

MIEJSCE: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Biologii i Biotechnologii, ul. Oczapowskiego 1A, Olsztyn

PROGRAM KONFERENCJI

1200 Rozpoczęcie konferencji: prof. dr hab. Iwona Bogacka Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie; Jolanta Gołaszewska Dyrektor OKE w Łomży

1215-1500 Sesja referatowa:

  • Dorota Mościcka, ekspert OKE w Łomży - „Formułowanie wniosków opartych na wynikach badań”

W podstawie programowej obowiązującej od 2019 roku duży nacisk kładzie się na kształtowanie umiejętności z zakresu rozwijania myślenia naukowego, m.in. wnioskowania. W czasie wykładu poruszone zostaną problemy związane z realizacją poleceń do zadań sprawdzających umiejętności wnioskowania opartego na wynikach doświadczeń i obserwacji. Przedstawione zostaną: przykłady rozwiązań zdających oraz analiza popełnianych przez nich błędów.

 

  • dr hab. Dorota Górniak - „Zbyt zimno by żyć?”

Podczas wykładu przedstawione zostaną charakterystyczne cechy lodowców, występowanie w nich organizmów żywych oraz ekologiczne znaczenie tego środowiska. Omówione będą unikatowe cechy mikroorganizmów psychrofilnych oraz mechanizmy pozwalające im na życie w skrajnie niskich temperaturach. Zwrócona zostanie uwaga na problem skutków ocieplania się klimatu dla rejonów polarnych oraz odpowiedź na pytanie dlaczego bakterie z lodowców mogą nieść informację na temat życia pozaziemskiego.

  • prof. dr hab. Aleksander Świątecki, prodziekan ds. studenckich; dr Beata Dulisz, prodziekan ds. kształcenia -„Umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego”

MNiSW w czerwcu 2019 r. podpisało pierwszy w historii program, który zawiera kompleksową wizję rozwoju umiędzynarodowienia polskiej nauki i polskich uczelni. "Program umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego” zakłada realizację, m.in. pozyskiwania międzynarodowych akredytacji dla instytucji szkolnictwa wyższego lub poszczególnych programów kształcenia, zwiększenia liczby programów studiów I i II stopnia w językach obcych oraz wspólnych projektów edukacyjnych. Za priorytetowe uznaje się tworzenie programów kształcenia z jednostkami zagranicznymi.

 

Aby zgłosić swój udział w konferencji, należy wysłać do 11 grudnia 2019 r. na adres wezko@oke.lomza.pl potwierdzenie uczestnictwa podpisane pełnym imieniem i nazwiskiem.

Zachęcam nauczycieli biologii do wzięcia udziału w konferencji. Państwa Dyrektorów szkół ponadpodstawowych proszę o umożliwienie nauczycielom skorzystania z oferty UWM i OKE w Łomży.

Zaprosznie w wersji PDF 

Jolanta Gołaszewska

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży