Ankieta nt. występowania Chomika europejskiego na terenie Polski

Szanowni Państwo,
Zwracamy się prośbą o rozpowszechnienie formularza badawczego za pośrednictwem Państwa strony internetowej lub/i mediów społecznościowych. Badanie dotyczy chomika europejskiego. Celem prowadzonych badań jest:
a) określenie aktualnych miejsc występowania chomika europejskiego na terenie Polski, szczególnie granic zasięgu (dlatego badaniem objęliśmy wszystkie województwa),
b) rozpoznanie świadomości społecznej na temat występowania gatunku w Polsce,
c) zebranie opinii odnośnie uszkodzeń powodowanych przez chomiki w uprawach (ta część skierowana jest głównie do osób związanych z uprawą roli, działkowiczów).

Zależy nam na tym aby w badaniach uczestniczyły osoby z jak największego obszaru Polski, dlatego, uczelnie, zwłaszcza o profilu przyrodniczym lub rolniczym wydają się być dobrym miejscem do upowszechniania informacji o badaniach. Jesteśmy przekonani, że z Państwa pomocą dotrzemy do szerokiego grona odbiorców, w tym także do mieszkańców małych miejscowości.

Badania realizowane są przez Katedrę Zoologii i Dobrostanu Zwierząt, na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie we współpracy z Fundacją "Inny Świat". oraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego (https://zpkwm.pl/inwentaryzacja-chomika-europejskiego/).
Pełna informacja o projekcie znajduje się na stronie Uniwersytetu Rolniczego (https://urk.edu.pl/wiadomosci/9892).

Krótki opis formularza:
Formularz składa się z pięciu części:
I. Część przeznaczona dla Osób, które rozpoznały chomika europejskiego na zdjęciu,
II. Część przeznaczona dla Osób, które stwierdziły, że chomik występuje lub występował w ich miejscowości,
III. Opinia na temat rodzajów uszkodzeń wyrządzanych przez chomika europejskiego w uprawach,
IV. Przeznaczona dla osób, które ponoszą straty w uprawach z powodu chomika europejskiego,
V. Część, w której respondent może zostawić swoje dane kontaktowe jeśli uzna, że chciałby wziąć udział w bardziej szczegółowych badaniach.

Idea badań zakłada, że respondenci udzielają odpowiedzi dla miejscowości, w której mieszkają i w oparciu o własne doświadczenia. Poszczególne części respondenci wypełniają w zależności od zaznaczonych wcześniej odpowiedzi. Minimalna liczba pytań wynosi więc 1 maksymalna 22. Wypełnienie ankiety zajmuje od 1 do 10 minut.
W celu umożliwienia Państwu zapoznania się z treścią formularza załączamy link do ankiety: https://forms.gle/Q85Z9Ri9xmvM7x237
Uzyskane dane o występowaniu chomika, po zweryfikowaniu ich w terenie, zostaną umieszczone w Atlasie Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Także informacje o braku chomika w danej miejscowości są cenne i mogą pomóc w zweryfikowaniu danych publikowanych na temat występowania gatunku od lat 70. ubiegłego wieku. Część dotycząca uszkodzeń powodowanych przez chomiki w uprawach, umożliwi rozpoczęcie badań nad realną oceną oddziaływania gatunku, co będzie wstępem do wypracowania systemu ograniczania strat lub/i systemu rekompensat i promowania rolników, realizujących praktyki zrównoważonego rolnictwa. Wyniki naszych badań mogą więc przyczynić się do zwiększenia efektywności działań ochronnych dla tego gatunku.
W przypadku Państwa zgody na rozpowszechnienie ankiety, z przyjemnością zamieścimy na stronie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie informację o Państwa udziale w badaniach nad chomikiem europejskim. Uprzejmie prosimy o informację zwrotną czy zechcą Państwo uczestniczyć w badaniach i czy życzą sobie Państwo zamieszczenia takiej informacji na stronie naszej uczelni. Wyniki badań zostaną opublikowane. Wykonany także zostanie raport z wynikami, który zostanie rozesłany do instytucji zajmujących się ochroną zasobów przyrodniczych.

Łączymy wyrazy szacunku
mgr inż. Korneliusz Moczko
dr hab. inż. Magdalena Hędrzak

Osoby do kontaktu:
dr hab. inż. Magdalena Hędrzak (tel. 723 698 422)
mgr inż. Korneliusz Moczko (tel. 606 211 885)
e-mail: projekt_badawczy_chomik@urk.edu.pl